Co dělat, když Vám BMI kalkulačka neukáže ideální váhu?

Ne každý řeší svou váhu. Obvykle to dělají hlavně ti, kteří se snaží žít zdravým životním stylem a tak si i hlídají, jak je na tom jejich postava. BMI kalkulačka je v tomto směru dobrým pomocníkem jak zjistit, zda je vaše hmotnost vzhledem k výšce optimální. A co když není? Je třeba udělat ve svém životě několik změn. Navíc je třeba připomenout, že Index tělesné hmotnosti nemusí ukazovat jenom to, že máte nadváhu a obezitu, ale může ukazovat i na to, že máte podváhu.

Jaké můžou být BMI výsledky a co znamenají?

Pod 18,5 Těžká podvýživa - tento výsledek může představovat zdravotní riziko a je důležité je nabrat váhu a svalovou hmotu.
16,5 - 18,5 Podváha - doporučuje se nabrat váhu, následně svalovou hmotu a k tomu zvolit lepší skladbu jídelníčku.
18,5 – 25 Ideální váha - v poměru ke své výšce vážíte optimálně. Na zdravé váze a na své životosprávě nemusíte nic měnit.
25 – 30 Lehká nadváha - již by se mohly objevit jistá omezení a možné zdravotní komplikace.
30 – 35 Střední nadváha (Obezita 1. stupně) - jistá omezení Vás potkávají každý den a zde se zvyšuje riziko spojené se zdravím člověka.
35 - 40 Vyšší nadváha (Obezita 2. stupně) - to již znaší výrazné ohrožení na zdraví a spolu s ním velká zátěž pro organismus.
Nad 40 Velmi vysoká nadváha (Obezita 3. stupně) - zde je nutná redukce váhy, změna životosprávy a jídelníčku. Již se jedná o hazard se zdravím člověka.

Přesnější výsledek ukáže Index BMI Prime

Tento BMI index je přesnější než základní index BMI, jelikož je to poměr vlastního indexu k indexu optimální váhy.

Pod 0,74: Podvýživa
0,74 – 1,00: Ideální váha
Nad 1,00: Nadváha, obezita

Co když vám BMI kalkulačka ukáže podváhu?

Co v případě, že hodnota tělesného indexu naznačuje, že trpíte podváhou? Rozhodně to není normální stav a je třeba uskutečnit několik změn. První se týkají vašeho jídelníčku, který by měl být vyvážený, jídlo by mělo být v dostatečných porcích a neměla by chybět řada důležitých látek. Především potom bílkovin. Opomenout nelze ani správný pohyb, ideálně potom posilování zaměřené na stavbu svalové hmoty. Obojí může být cesta jak nabrat tolik, aby vám BMI kalkulačka začala ukazovat hodnoty, které už jsou v rozmezí optimální váhy, což je pro každého člověka stav, který je tím ideálním.

BMI může ukazovat i to, že je vaše váha vyšší než optimální

Tento stav se rozhodně týká více lidí, než těch, kteří trpí případnou podváhou. Pokud i vám hodnota BMI vychází tak, že ukazuje na nadváhu nebo obezitu, je třeba začít problém řešit. Základem je změna jídelníčku. V první řadě vyřaďte vše špatné, co obsahuje mnoho tuků, ale také mnoho cukrů. Zaměřte se na pravidelnou konzumaci menších porcí tak, abyste pokud možno nepřevyšovali kalorický příjem. Dále je třeba věnovat se také sportovní aktivitě. Ideální jsou aerobní aktivity, tedy takzvané kardio. Příkladem může být klidně běh, aerobic, ale i jízda na kole, nebo plavání. Při těchto aktivitách stoupá rychlost spalování tuků, což je přesně to, čehož potřebujete dosáhnout.